Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Bieg sztafetowy Straży Granicznej „Wokół Niepodległej” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bieg sztafetowy Straży Granicznej „Wokół Niepodległej”

Anna Michalska
19.09.2018

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Straż Graniczna organizuje bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej”. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej będą biegli wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 18 dni, pokonując dystans ok. 3600 km.

W biegu „Wokół Niepodległej” wezmą udział funkcjonariusze i pracownicy reprezentujący wszystkie oddziały i ośrodki szkolenia oraz Komendę Główną Straży Granicznej. Sztafeta biegu wystartuje 22 września z miejscowości Berżniki w województwie podlaskim. Na metę w Berżnikach planujemy dotrzeć 10 października.

Bieg ma charakter symboliczny i odbywa się, aby upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej będzie nieść pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG. 

Pałeczkę sztafetową będzie niosło ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Każdy z nich pokona średnio ok. 7 km. Zaplanowane są jednak dodatkowe zmiany biegaczy, gdyby była taka potrzeba np. z powodu złej pogody. Ostateczna liczba biegaczy, zarówno biegnących z pałeczką, jak i osób towarzyszących, będzie znana więc dopiero po zakończeniu biegu. 

Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również - ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące - po drogach powiatowych i krajowych. Sztafeta będzie musiała również pokonać część dystansu łodzią służbową na rzece Bug oraz jednostką pływającą SG na Zalewie Szczecińskim.

Na trasie biegu są ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Na tzw. honorowe odcinki zaprosiliśmy uczestników spoza Straży Granicznej - przedstawicieli innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy itp.

Bieg „Wokół Niepodległej” będzie także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy  bieg sztafetowy”. Trasa biegu będzie zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które będą wyposażeni biegacze. Na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Patronat medialny nad wydarzeniem ma Polskie Radio, TVP2 oraz TVP Info.

 

ppor. SG Agnieszka Golias Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego SG o biegu sztafetowym "Wokół Niepodległej"  - plik audio

zdj. Straż Graniczna

 

 

 • Sztafeta Wokół Niepodległej
  Sztafeta Wokół Niepodległej
 • Sztafeta Wokół Niepodległej
  Sztafeta Wokół Niepodległej
 • Sztafeta Wokół Niepodległej
  Sztafeta Wokół Niepodległej
 • Sztafeta Wokół Niepodległej
  Sztafeta Wokół Niepodległej
 • Sztafeta Wokół Niepodległej
  Sztafeta Wokół Niepodległej
 • Sztafeta Wokół Niepodległej
  Sztafeta Wokół Niepodległej
do góry