Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Hołd bohaterom 63 Dni - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Hołd bohaterom 63 Dni

Maciej Pietraszczyk
02.08.2018

Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga oraz Zastępca Komendanta Głównego SG płk SG Wioleta Gorzkowska oddali hołd Powstańcom Warszawy.

31 lipca Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga uczestniczył w Apelu Poległych pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie, natomiast 1 sierpnia o godzinie W (17.00) Zastępca Komendanta Głównego SG płk SG Wioletta Gorzkowska brała udział w oficjalnych uroczystościach na Cmentarzu Komunalnym (Wojskowym) na warszawskich Powązkach.

2 sierpnia Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie płk SG Mirosław Doroszkiewicz oraz Zastępca Dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego KG SG płk SG Piotr Trawiński uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych w siedzibie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, która w czasie Powstania była jedną z niezdobytych polskich redut - powstańcy wycofali się z niej dopiero wobec upadku Starówki. W jej trakcie pośmiertnie medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" uhonorowano małżeństwo Helenę i Czesława Lech - pracowników PWPW, którzy nie tylko czynnie uczestniczyli w walce konspiracyjnej, ale równocześnie ukrywali nastoletnią dziewczynę żydowskiego pochodzenia, dając jej pracę, schronienie i nową tożsamość.  

Pamięć bohaterów akcji „Burza” i Powstania Warszawskiego jest bardzo ważnym elementem tradycji Straży Granicznej. Pamiętamy o bohaterach Powstania, wywodzących się z polskich formacji granicznych. Pamiętamy o bohaterach walki o granice w ramach Akcji „Burza”. Natomiast Nadwiślański Oddział SG nosi imię Powstania Warszawskiego.

Chwała bohaterom!

zdj. Marek Krupa (KGP), Piotr Niemiec (NwOSG), MSWiA

 • Komendant Główny SG w ramach delegacji MSWiA składa wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego
  Komendant Główny SG w ramach delegacji MSWiA składa wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego
 • Hołd bohaterom 63 Dni
  Hołd bohaterom 63 Dni
 • Zastępca Komendanta Głównego SG podczas uroczystości na Cmentarzu Komunalnym (Wojskowym)
  Zastępca Komendanta Głównego SG podczas uroczystości na Cmentarzu Komunalnym (Wojskowym)
 • Hołd bohaterom 63 Dni
  Hołd bohaterom 63 Dni
do góry