Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Budowa zapory elektronicznej na Bugu - konferencja ministra M. Kamińskiego na przejściu granicznym w Terespolu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Budowa zapory elektronicznej na Bugu - konferencja ministra M. Kamińskiego na przejściu granicznym w Terespolu

18.09.2023

16 września, na przejściu granicznym Terespol-Brześć, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wygłosił oświadczenie w sprawie zakazu przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji i budowy zapory elektronicznej na Bugu. W wydarzeniu uczestniczył również Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

W związku z opublikowaniem 8 września tego roku wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej samochodów zarejestrowanych w Rosji, chcę poinformować, że zakaz ten na granicy polskiej będzie obowiązywał od jutra, czyli od 17 września i wchodzi w życie dziś o północy. Oznacza to, że żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego – powiedział minister Mariusz Kamiński. Szef MSWiA zaznaczył, że jest to kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa, w związku z brutalną wojną na Ukrainie.

Budowa zapory elektronicznej na rzece Bug na granicy polsko-białoruskiej 
Minister Mariusz Kamiński poinformował także, że Straż Graniczna ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią. Ogłoszenie zostało opublikowane w piątek 15 września br.

– Zapora elektroniczna na rzece Bug umożliwi nam w 100 proc. monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią. Nasi funkcjonariusze będą mieli znakomity instrument do realizacji swoich działań. Chcę bardzo mocno podkreślić, że nie planujemy na rzece Bug zapory inżynieryjnej, czyli zapory fizycznej, tak aby nie odcinać naszych obywateli od rzeki – powiedział minister. Minister podkreślił także ważną rolę zapory w ochronie naszej granicy.

– Zapora elektroniczna oraz znakomita postawa naszych funkcjonariuszy są gwarancją przestrzegania integralności i bezpieczeństwa na naszej granicy, w tym granicy wodnej. Jestem przekonany, bo znam sytuację na granicach innych państw, że nasze zabezpieczenia na granicy wschodniej są najlepszymi w Europie. Granica zewnętrzna Unii Europejskiej, która jest jednocześnie granicą Polski z Białorusią i z Rosją, jest najlepiej zabezpieczoną granicą w Europie, a najważniejszym gwarantem tego są nasi funkcjonariusze i żołnierze – dodał M. Kamiński. Minister poinformował, że w październiku zakończą się prace nad budową zapory elektronicznej wokół obwodu  królewieckiego oraz podziękował funkcjonariuszom za ich służbę.
 

Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga powiedział, że bariera elektroniczna na rzece granicznej Bug będzie innowacyjnym rozwiązaniem. Podkreślił przy tym, że inwestycje w strukturę graniczną zwiększają bezpieczeństwo granic naszej ojczyzny.

– Będzie to zapora elektroniczna, która będzie nas wspierać i która pozwoli nam 24 godziny na dobę strzec nienaruszalności naszej granicy i reagować w tym momentach, kiedy będzie to potrzebne, a jednocześnie pozwoli mieszkańcom pogranicza normalnie funkcjonować i korzystać z dobrodziejstw rzeki Bug – podkreślił komendant Praga.

źródło: MSWiA

zdj. Nadbużański Oddział SG

 

 

  • Budowa zapory elektronicznej na Bugu - konferencja Ministra SWiA Mariusza Kamińskiego
    Budowa zapory elektronicznej na Bugu - konferencja Ministra SWiA Mariusza Kamińskiego
  • Budowa zapory elektronicznej na Bugu - konferencja Ministra SWiA Mariusza Kamińskiego
    Budowa zapory elektronicznej na Bugu - konferencja Ministra SWiA Mariusza Kamińskiego
  • Budowa zapory elektronicznej na Bugu - konferencja Ministra SWiA Mariusza Kamińskiego
    Budowa zapory elektronicznej na Bugu - konferencja Ministra SWiA Mariusza Kamińskiego
do góry