Celem warsztatów było poznanie reakcji organizmu w przypadku nagłego rozhermetyzowania się samolotu na dużej wysokości np. wypadnięcia okna samolotu, co zdarza się w praktyce. W przypadku braku reakcji, hiperwentylacji lub zbyt późnego użycia tlenu człowiek traci przytomność, w następstwie czego może wystąpić jego zgon.
Pierwszy dzień warsztatów obejmował cykl wykładów na temat atmosfery oraz oddziaływania ciśnienia atmosferycznego na człowieka. Omówiono również zakres higieny lotniczej. W drugim dniu, podczas zajęć praktycznych w komorze niskich ciśnień, funkcjonariusze SG po wcześniejszym zbadaniu przez laryngologa, zostali poddani sprawdzeniu pod kątem możliwości wyrównania ciśnienia. Po 40 minutowej saturacji czystym tlenem wznieśli się na wysokość ponad 7500 m n.p.m (strefa śmierci) z prędkością ponad 70 m/s. Oddychając powietrzem, które występuje na tej wysokości, doświadczyli niedotlenienia mózgu, badając jednocześnie reakcję organizmu oraz czas rezerwowy, dający możliwość podjęcia właściwego działania. Uczestnicy szkolenia byli w trakcie takiej próby stale monitorowani przez lekarza obecnego na zewnątrz komory niskich ciśnień, a także instruktora, który przebywał wewnątrz komory.
Szkolenie było współfinansowane w ramach projektu 1/9-2018/BK-FAMI „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów - część II”.
zdj. OSSSG