Aktualności

Efekty kontroli podjętych przez funkcjonariuszy z PSG w Warszawie

Krzysztof Grzech
08.05.2024

17 cudzoziemców zatrzymanych za naruszenie przepisów pobytowych w naszym kraju, to efekt kontroli legalności pobytu podjętych przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Warszawie w tym tygodniu. Wśród osób zatrzymanych na terenie Warszawy i okolic był Wietnamczyk, który podczas czynności naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza oraz Gruzin legitymujący się sfałszowanymi dokumentami.

Kontrole legalności pobytu cudzoziemców przeprowadzone 7 maja, ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnej migracji, pozwoliły warszawskim funkcjonariuszom Straży Granicznej ujawnić 17 osób, które złamały przepisy pobytowe w naszym kraju. Czynności kontrolne przeprowadzono głównie na terenie stolicy oraz w podwarszawskim Jabłonowie. Wśród cudzoziemców znaleźli się obywatele Rosji, Uzbekistanu, Gruzji, Iraku, Turkmenistanu, Wietnamu, Tadżykistanu oraz Indii. Wszyscy ujawnieni to mężczyźni nieposiadający legalnego statusu pobytowego w Polsce. 8 z nich nie wykonało decyzji zobowiązujących do powrotu, pozostali natomiast posiadali nieważne wizy lub otrzymali odmowę wojewody na udzielenie im zezwolenia na pobyt czasowy. Wśród zatrzymanych znaleźli się także cudzoziemcy, którzy przekroczyli granicę państwową wbrew przepisom z Niemiec i Litwy do Polski.

Jednym z zatrzymanych na terenie stolicy był obywatel Gruzji, który podczas kontroli posłużył się sfałszowanymi dokumentami - gruzińskim paszportem, w którym zamieszczone były podrobione odbitki stempli węgierskiej kontroli granicznej oraz podrobionym na wzór oryginalnego gruzińskim prawem jazdy. Z kolei w Jabłonowie funkcjonariusze zatrzymali dwóch obywateli Wietnamu, pierwszy z nich poza nielegalnym pobytem, poszukiwany był przez policję listem gończym do wykonania kary zastępczej w postaci aresztu za nieopłaconą grzywnę, drugi natomiast w trakcie czynności zachowywał się agresywnie oraz naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza przeprowadzającego kontrolę. Za czyn popełniony z art. 222 § 1 kk. odpowie przed sądem.

Wobec wszystkich cudzoziemców zostały wszczęte postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu, zakończone w większości wydaniem decyzji. W stosunku do czterech osób zastosowano środki alternatywne do detencji. W przypadku dwóch mężczyzn Komendant PSG w Warszawie skierował wnioski do sądu o umieszczenie ich w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

do góry