Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Kolejna grupa funkcjonariuszy SG wyjechała wspierać służby macedońskie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejna grupa funkcjonariuszy SG wyjechała wspierać służby macedońskie

Magdalena Tomaszewska
03.04.2018

31 marca br. grupa 29 funkcjonariuszy Straży Granicznej wyruszyła z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu do Macedonii, aby udzielić wsparcia tamtejszym służbom w zapobieganiu napływowi nielegalnych migrantów. To XII edycja misji polskich funkcjonariuszy SG w Macedonii.

W misji, którą dowodzi mjr SG Tomasz Szabłowski z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, biorą udział funkcjonariusze z wszystkich oddziałów Straży Granicznej, z Komendy Głównej SG, Biura Spraw Wewnętrznych SG oraz Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie.

Do zadań polskich funkcjonariuszy SG należy wsparcie służb macedońskich w opanowaniu napływu imigrantów, między innymi poprzez zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy i kontrolowanie autentyczności dokumentów.

Wyjazd poprzedziło tygodniowe szkolenie zgrywające w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. W trakcie zajęć funkcjonariusze zapoznawali się m.in. z przepisami prawa Republiki Macedonii oraz zwyczajami kulturowymi tamtego regionu, doskonalili posługiwanie się bronią palną i wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego oraz kontrolę pojazdów i osób, ćwiczyli poruszanie się pojazdów w kolumnie oraz udzielanie pierwszej pomocy, w tym ewakuację i samoewakuację z pojazdu.

zdj. Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG

 • meldunek przed wyjazdem na misję
  meldunek przed wyjazdem na misję
 • ćwiczenia na strzelnicy
  ćwiczenia na strzelnicy
 • ćwiczenia z samoewakuacji
  ćwiczenia z samoewakuacji
 • poruszanie się pojazdów w kolumnie
  poruszanie się pojazdów w kolumnie
 • poruszanie się pojazdów w kolumnie
  poruszanie się pojazdów w kolumnie
do góry