Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Próbował przemycić chronione papugi - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Próbował przemycić chronione papugi

Dorota Bołotowicz
12.02.2018

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Korczowej współdziałając z funkcjonariuszami KAS udaremnili wywiezienie z Polski czterech papug należących do gatunków objętych ochroną.

56-letni obywatel Ukrainy zgłosił się w niedzielę (11.02.br.) do odprawy granicznej na kierunku wyjazdowym z Polski. Funkcjonariusz Straży Granicznej zauważyli, że w drewnianych klatkach znajdujących się pod siedzeniem samochodu przewożone są dwie żywe papugi. Ukrainiec powiedział, że są to papugi kakadu, który zakupił w Czechach. Podczas dalszej kontroli prowadzonej wspólnie z funkcjonariuszem KAS ujawniono w bagażniku pojazdu dwie kolejne papugi- tym razem amazonki.

Potwierdzono, że papugi należą do okazów chronionych Konwencją Waszyngtońską (tzw. CITES) i nie można ich przewozić przez granicę bez zezwolenia. Dwie z nich to Eolophus roseicapilla- kakadu różowa, a dwie pozostałe to Amazona vinacea- amazonka pąsowa.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze KAS. Obywatel Ukrainy odpowie za nielegalny przewóz przez granicę UE  gatunków zagrożonych wyginięciem. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Papugi zostaną przewiezione do ogrodu zoologicznego.

Zdj. Bieszczadzki OSG

 

  • chronione ptaki
    chronione ptaki
  • chronione ptaki
    chronione ptaki
  • chronione ptaki
    chronione ptaki
do góry