Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Cudzoziemcy z fałszywymi rumuńskimi dokumentami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cudzoziemcy z fałszywymi rumuńskimi dokumentami

Dorota Bołotowicz
12.02.2018

Funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy, którzy posługiwali się podrobionymi rumuńskimi dowodami osobistymi.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej uzyskali informację, że do jednej z tamtejszych firm zgłosiło się dwoje obywateli Ukrainy, którzy chcieli podjąć pracę. Cudzoziemcy okazali ukraińskie paszporty z zamieszczonymi w nich litewskimi wizami. Pracownik firmy poinformował ich, że na podstawie tych dokumentów nie mogą zostać zatrudnieni. W związku z tym obywatele Ukrainy przedstawili kolejne dokumenty, tym razem były to rumuńskie dowody osobiste. W dokumentach tych zamieszczone były zdjęcia cudzoziemców, lecz dowody wystawione były na inne dane osobowe.

Funkcjonariusze Straży Granicznej  przeprowadzili analizę dokumentów i okazało się, że są one sfałszowane. Ponadto ustalono, iż obywatele Ukrainy podrobione dowody osobiste chcieli wykorzystać w celu podjęcia pracy w Niemczech, gdzie udali się bezpośrednio po przekroczeniu polsko-ukraińskiej granicy. Tam jednak pracy nie znaleźli i postanowili poszukać jej w firmie w Czechowicach-Dziedzicach.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty użycia jako autentycznych sfałszowanych dokumentów, przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata. Jednocześnie Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wydał decyzje zobowiązujące cudzoziemców do powrotu. Obywatele Ukrainy otrzymali również trzyletni zakaz wjazdu na terytorium Polski.

do góry