Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nieudany podstęp  - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nieudany podstęp 

Magdalena Tomaszewska
12.02.2018

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymali obywatelkę Wietnamu, która na podstawie cudzych dokumentów usiłowała nielegalnie przekroczyć granicę.

9 lutego 2018 r. funkcjonariusze SG zatrzymali wyjeżdżający z naszego kraju samochód marki Mercedes. Pasażerka pojazdu, obywatelka Wietnamu, przedstawiła do kontroli wietnamski paszport oraz polską kartę pobytu, należące – jak stwierdzili funkcjonariusze – do innej osoby.

31-letnia cudzoziemka została zatrzymana. Okazało się, że usiłowała nielegalnie przekroczyć granicę, ponieważ nie udzielono jej zgody na pobyt w naszym kraju. Zgodnie z przepisami była zobowiązana opuścić terytorium RP i wrócić do swojego kraju w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt stała się ostateczna. Zamiast tego usiłowała na podstawie cudzego paszportu nielegalnie przekroczyć granicę, aby dostać się do innych państw UE.

Obywatelka Wietnamu przyznała się do zarzucanych jej czynów i dobrowolnie poddała się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby oraz karze grzywny w wysokości 1 000 zł. Do czasu opuszczenia terytorium naszego kraju cudzoziemka została zobowiązana do regularnego zgłaszania się do Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie oraz zamieszkania w wyznaczonym miejscu.

do góry