Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Dał się namówić do przestępstwa i poniesie konsekencje - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dał się namówić do przestępstwa i poniesie konsekencje

Maciej Pietraszczyk
11.01.2018

Obywatel Wietnamu podróżował posługując się fałszywą francuską wizą i sfałszowanym stemplem niemieckiej kontroli granicznej w paszporcie. I to pomimo, że posiadał legalną polską wizę turystyczną.

W trakcie kontroli legalności pobytu cudzoziemców w pociągu relacji Warszawa-Berlin funkcjonariusze z Placówki SG Poznań-Ławica stwierdzili, że 21-letni obywatel Wietnamu posługuje się francuską wizą, podrobioną na wzór oryginalnej. Ponieważ niemiecki stempel kontroli granicznej wzbudził ich wątpliwości, poprzez Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku ustalili, że niemieckie służby nie używają już stempli tego wzoru. 

Najdziwniejsze jednak było to, że cudzoziemiec wjechał do Polski legalnie, na podstawie wizy turystycznej. Fałszywą wizę i stempel zdobył po to, żeby móc złożyć wniosek o pobyt stały i podróżować po UE, choć jego legalne dokumenty w zupełności do tego wystarczały. Najprawdopodobniej padł ofiarą oszustów, któzy wykorzystali jego nieznajomość polskich przepisów i namówili go do przestępstwa. 
Obywatel Wietnamu dobrowolnie poddał karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat oraz karze grzywny w wysokości 900 zł. Ponadto wszczęto wobec niego postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu zakończenia postępowania decyzją Sądu Rejonowego w Poznaniu będzie przebywał w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

  • Dał się namówić do przestępstwa i poniesie konsekencje
    Dał się namówić do przestępstwa i poniesie konsekencje
do góry