Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Chcieli przekupić funkcjonariuszy SG - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Chcieli przekupić funkcjonariuszy SG

Ewa Gajewska
04.12.2017

W pierwszych dniach grudnia dwóch cudzoziemców próbowało skorumpować funkcjonariuszy Straży Granicznej. Teraz będą mieli problemy.

1 grudnia w Świnoujściu Straż Graniczna zatrzymała 26-letniego obywatela Rumunii. Mężczyzna próbował przekupić funkcjonariuszy łapówką w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. 26-latek prowadził mercedesa, który chwilę przed kontrolą zjechał z promu płynącego ze Szwecji. W aucie znajdowały się elektronarzędzia, m.in. piły spalinowe do betonu i zagęszczarki. Rumun oświadczył, że jest właścicielem przewożonych rzeczy, ale nie potrafił racjonalnie wyjaśnić źródła ich pochodzenia. Podczas kontroli podał funkcjonariuszom 40 euro, prosząc o „święty spokój”. Mężczyzna został zatrzymany, a dzień później ukarany za próbę skorumpowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. Cudzoziemiec przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze roku pozbawienia wolności w zawieszeniu jej wykonania przez okres 3 lat. Straż Graniczna prowadzi czynności zmierzające do ustalenia źródła pochodzenia zabezpieczonych urządzeń.  

Dwa dni później (3 grudnia) na przejściu granicznym w Korczowej Straż Graniczna zatrzymała obywatela Ukrainy. Podróżny chciał wręczyć funkcjonariuszowi SG 100 euro łapówki, bo nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za usiłowanie wręczenia korzyści majątkowej obywatel Ukrainy został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 3 lat oraz karę grzywny w wysokości 900 zł. Ponadto mężczyzna musiał zapłacić karę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC  w wysokości 4 tys. zł.

zdj. Straż Graniczna

do góry