Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nadużyli procedury uchodźczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nadużyli procedury uchodźczej

Autor: Maciej Pietraszczyk
12.09.2017

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki SG w Świecku zatrzymali cudzoziemców, którzy nadużywając procedury uchodźczej usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę.

11 września na drodze krajowej nr 2 wspólny patrol polsko-niemiecki zatrzymał do kontroli samochód osobowy marki Volvo, jadący w kierunku Niemiec. Autem, obok polskiego kierowcy, podróżowało dwóch obywateli Indii. Cudzoziemcy legitymowali się Tymczasowymi Zaświadczeniami Tożsamości Cudzoziemca. Dokument ten legalizuje pobyt cudzoziemca w Polsce, ale nie umożliwia wyjazdu za granicę, gdyż zgodnie z prawem cudzoziemiec, po złożeniu wniosku o objęcie go ochroną międzynarodową, powinien we wskazanym miejscu oczekiwać na rozpatrzenie wniosku przez Szefa Urzędu do spraw Cudzoziemców i nie może opuszczać Polski.

Za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej cudzoziemcy zostali ukarani mandatami karnymi.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Świecku zobowiązał cudzoziemców do przebywania w Ośrodku Recepcyjnym Urzędu do spraw Cudzoziemców Podkowa Leśna-Dębak oraz do zgłaszania się w cotygodniowych odstępach do Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie. 

do góry