Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Doceniona za ofiarną pomoc - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Doceniona za ofiarną pomoc

Magdalena Tomaszewska
07.09.2017

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Piotr Patla nagrodził dziś kpr. SG Annę Stach z Placówki Straży Granicznej w Gdyni za postawę, jaką funkcjonariuszka okazała wobec poszkodowanych podczas sierpniowej nawałnicy na Pomorzu.

Uroczystość z udziałem naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia MOSG kmdr. por. SG Jarosława Górskiego i komendanta Placówki SG w Gdyni ppłk. SG Wiesława Wręczyckiego odbyła się dziś w Komendzie MOSG w Gdańsku.

Kpr. SG Anna Stach wraz z mężem 11 sierpnia ofiarnie nieśli pomoc poszkodowanym w miejscowości Kłodno, gdzie przeszła gwałtowna burza, która spowodowała ogromne zniszczenia. Kiedy nawałnica straciła na sile, oboje przystąpili do oceny szkód. Upewnili się, czy życie przebywających w najbliższej okolicy osób nie jest zagrożone i dotarli do kobiety, która prosiła o pomoc. Wskutek wichury ucierpiał 70-letni mężczyzna. Miał wybity bark, zranioną głowę, silnie krwawił i narzekał na silny ból w klatce piersiowej. Przez kilka godzin w oczekiwaniu na pomoc rannym opiekowała się kpr. SG Anna Stach. Tamowała krwotok, kontrolowała jego funkcje życiowe i podtrzymywała na duchu. W tym czasie jej mąż, na co dzień pełniący służbę w Marynarce Wojennej, ratował przygniecioną przez drzewo 15-letnią dziewczynkę, jak się okazało wnuczkę 70-latka.

Mieszkańcy Kłodna wystosowali specjalny list, w którym dziękują za postawę kpr. SG Anny Stach i jej męża. „Pracowali Państwo bez chwili wytchnienia do wczesnych godzin rannych przy usuwaniu skutków kataklizmu”. (…) W naszej opinii, dzięki Państwu zostało uratowanych kilkanaście osób” – czytamy w liście skierowanym przez mieszkańców Kłodna m.in. do komendanta Placówki Straży Granicznej w Gdyni. Jak podkreślają autorzy listu, kpr. SG Anna Stach i jej mąż podjęli heroiczny wysiłek, ratując życie 70-letniemu mężczyźnie i jego 15-letniej wnuczce. „Za to wszystko wyrażamy swoją głęboką wdzięczność” – kończą mieszkańcy Kłodna.

Doceniając zachowanie funkcjonariuszki, kmdr SG Piotr Patla wyróżnił ją nagrodą pieniężną i pamiątkowym grawertonem. Podkreślił, że podjęcie przez nią takiego działania w czasie wolnym od służby jest najlepszym przykładem właściwej postawy etycznej, którą może prezentować funkcjonariusz Straży Granicznej.

zdj. Morski OSG

  • Doceniona za ofiarną pomoc
    Doceniona za ofiarną pomoc
  • Doceniona za ofiarną pomoc
    Doceniona za ofiarną pomoc
  • Doceniona za ofiarną pomoc
    Doceniona za ofiarną pomoc
do góry