Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy

Maciej Pietraszczyk
05.09.2017

Po wielomiesięcznych przygotowaniach, w wyniku działań prowadzonych na terenie Polski, Czech i Słowacji funkcjonariusze SG, CBŚP oraz służb państw sąsiednich zlikwidowali 3 laboratoria metamfetaminy i plantację marihuany, zatrzymano 44 osoby w tym farmaceutów i właścicieli aptek w Przemyślu.

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz policjanci z Centralnego Biura Śledczego we współpracy ze służbami z Czech, Słowacji, Ukrainy oraz z Europolem rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyprowadzaniem leków z legalnego obrotu, odzyskiwaniem z nich pseudoefedryny i produkcją metamfetaminy. Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Przestępczy proceder rozpoczynał się w Przemyślu – to tu pozyskiwano leki zawierające pseudoefedrynę. Lekarstwa wyprowadzano z aptek i punktów aptecznych fałszując paragony oraz dowody ich sprzedaży. Na każdym paragonie widniała transakcja sprzedaży jednego opakowania leku, w rzeczywistości „kurierzy” odbierali nawet do kilkudziesięciu tysięcy opakowań. Następnie na terenie Polski i Słowacji wyłuskiwano pojedyncze tabletki. Całe pastylki lub odzyskaną z nich pseudoefedrynę dostarczano bezpośrednio do kilku laboratoriów metamfetaminy.

Pierwsze sukcesy w sprawie śledczy odnotowali w czerwcu br. na Ukrainie. Wówczas funkcjonariusze ukraińskich służb wykorzystując informacje otrzymane z przemyskiego CBŚP, zlikwidowali laboratorium metamfetaminy i zatrzymali 6 osób.

W minionym tygodniu, po kilkumiesięcznych drobiazgowych przygotowaniach, funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG, CBŚP z Przemyśla we współpracy ze służbami sąsiednich państw  przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę operację rozbicia przestępczej grupy. Działania prowadzone były równocześnie na terenie Polski, Czech oraz Słowacji.

W ich wyniku w Czechach zlikwidowano dwie wytwórnie metamfetaminy i plantację marihuany oraz zatrzymano tam 8 osób podejrzanych o organizowanie przestępczego procederu i produkowanie środków odurzających. Na poczet przyszłych kar w Czechach zabezpieczono kilkaset tysięcy euro.

Na terenie Słowacji zatrzymano kolejne 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, obrót prekursorami i narkotykami. Tam słowacka policja zabezpieczyła środki chemiczne służące do produkcji metamfetaminy oraz kilkadziesiąt kilogramów wyblistrowanych tabletek.

Działania na terenie Polski prowadzono w ubiegłym tygodniu przez kilka dni. W ich efekcie zatrzymano 23 osoby, zabezpieczono ponad 200 tysięcy opakowań leków i około 100 kilogramów samych tabletek. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli 1,2 miliona złotych w gotówce i samochody warte około 400 tysięcy złotych. Decyzją prokuratora zablokowane zostały rachunki bankowe na kwotę 5 milionów złotych.

Prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszystkim zatrzymanym przedstawili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania. 

Podczas operacji prowadzonej na terenie Polski, funkcjonariusze z BiOSG i CBŚP wspierania byli przez policjantów CBŚP z Warszawy i Katowic, z KWP w Rzeszowie, SPAT i BSW z Rzeszowa oraz funkcjonariuszy Delegatury ABW również z Rzeszowa. 

 

zdj. i film: Bieszczadzki OSG

 

  • Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy
    Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy
  • Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy
    Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy
  • Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy
    Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy
do góry