Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Amatorzy „selfie” ze słupem granicznym ukarani mandatami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Amatorzy „selfie” ze słupem granicznym ukarani mandatami

Magdalena Tomaszewska
09.08.2017

Aż pięć osób w ciągu dwóch dni zostało ukaranych mandatami za nielegalne przekroczenie granicy w Bieszczadach. Wszyscy ukarani to turyści, którzy nie oparli się pokusie zrobienia sobie zdjęcia z ukraińskim słupem granicznym w tle jako pamiątki z wakacji.

W niedzielę, 6 sierpnia, dwoje obywateli Irlandii przebywających spędzających wakacje na Podkarpaciu, mimo widocznych zakazów weszło na pas drogi granicznej w okolicy miejscowości Hermanowice. 44-lenia kobieta oraz 21-letni mężczyzna chcieli z bliska zobaczyć zewnętrzną granice Unii Europejskiej, a „selfie” z granicy miało być pamiątką. Za wejście na pas drogi granicznej para został ukarana mandatami karnymi w wysokości po 100 zł.

Dwa dni później, 8 sierpnia, trójka polskich turystów – 38-letnia mieszkanka Gdańska, 32-latka z województwa łódzkiego i 38-latek z województwa podkarpackiego – nielegalnie przekroczyła w Bieszczadach granicę z Polski na Ukrainę i z powrotem tylko po to, aby zrobić sobie zdjęcia z ukraińskim słupem granicznym w tle. Wszyscy musieli zapłacić mandaty (od 50 do 100 zł) wystawione przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Co roku, w okresie wakacyjnym zwiększa się liczba osób – turystów, którzy lekkomyślnie przekraczają linię granicy. Ciekawość i lekkomyślność nie są w tym przypadku żadnym usprawiedliwieniem. Nielegalne przekroczenie granicy jest czynem karalnym na podstawie art. 49a § 1 kw zagrożonym karą grzywny w wysokości do 500 złotych.

zdj. Bieszczadzki OSG

  • zdjęcie ze słupem granicznym
    zdjęcie ze słupem granicznym
do góry