Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Alarmy graniczne na Zalewie Wiślanym - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Alarmy graniczne na Zalewie Wiślanym

Magdalena Tomaszewska
07.08.2017

Dwa jachty w miniony weekend zostały zawrócone przez Straż Graniczną z Zalewu Wiślanego do portów. Jeden dwukrotnie przekroczył granicę państwową wbrew przepisom z Federacją Rosyjską, drugi z pominięciem kontroli granicznej zamierzał popłynąć do portu w Kaliningradzie.

Pełniący służbę na Zalewie Wiślanym funkcjonariusze z Morskiego Oddziału SG 4 sierpnia zaobserwowali jacht polskiej bandery przekraczający  granicę z Federacją Rosyjską. Ogłoszono alarm graniczny dla jednostki SG-047. Jacht powrócił na stronę polską i po chwili ponownie przekroczył linię. Na pokładzie znajdował się 43-letni sternik. Dowódca SG-047 nakazał sternikowi natychmiastowy powrót do portu w Starej Pasłęce, gdzie jacht został skontrolowany, a 43-latek ukarany mandatem.

Natomiast 6 sierpnia funkcjonariusze Straży Granicznej zauważyli jacht bandery niemieckiej, który stałym kursem kierował się w stronę granicy z Federacją Rosyjską. Błyskawicznie ustalono, że jacht wyszedł z gdańskiego portu, a jego kierownik nie zgłosił konieczności poddania się odprawie granicznej. Jacht wywoływano przez radio, ale bezskutecznie. Dopiero po chwili odezwał się kapitan i poinformował, że płynie do Kaliningradu. Mimo polecenia przerwania rejsu i powrotu do portu w Gdańsku w związku z obowiązkiem poddania się kontroli granicznej, jacht nie zmienił kursu. Ogłoszono więc alarm graniczny dla jednostki SG-213, która zawróciła jacht do portu w Gdańsku Górkach Zachodnich. 57-letni Niemiec za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom został ukarany mandatem. Pouczono go również o obowiązku zgłoszenia się do kontroli granicznej w przypadku rejsu do portu w państwie nie będącym w Unii Europejskiej.

 

 

do góry