Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Piloci SG przechwycili zrzut nielegalnego towaru - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Piloci SG przechwycili zrzut nielegalnego towaru

Magdalena Tomaszewska
02.08.2017

1 sierpnia funkcjonariusze z III Wydziału Lotniczego Straży Granicznej z siedzibą w Chełmie, podczas patrolowania śmigłowcem PZL-Kania wschodniej granicy z Ukrainą, przechwycili ładunek przemyconych przy pomocy motolotni papierosów o szacunkowej wartości ok. 95 tys. zł.

Podczas nocnego lotu patrolowego piloci otrzymali od służby dyżurnej sygnał, iż w okolicach Woli Uhruskiej (pow. chełmski) zauważony został obiekt latający, przemieszczający się ze strony ukraińskiej w kierunku zachodnim. Załoga śmigłowca SG zmieniła kurs, by skontrolować sytuację. Po chwili funkcjonariusze zobaczyli lecącą motolotnię. Obiekt zniżał lot wykonując charakterystyczne kręgi, jakby przygotowując się do zrzutu. Po chwili spod skrzydeł „powietrznego intruza” zaczęły wysypywać się przedmioty przypominające kartonowe pudła. Trwało to krótką chwilę, po czym obiekt oddalił się w kierunku, z którego przybył.

Dzięki użyciu urządzeń do obserwacji nocnych funkcjonariuszom Straży Granicznej udało się szybko zlokalizować miejsce zrzutu pudeł, jak się później okazało wypełnionych nielegalnymi wyrobami akcyzowymi. Po dotarciu we wskazany rejon funkcjonariusze zabezpieczyli obszar i odnaleźli pakunki, w których znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy o wartości ok. 95 tys. zł.

W sprawie wszczęto dochodzenie, mające na celu ustalenie sprawców przerzutu i odbiorców trefnej przesyłki.

 

materiał filmowy i zdj. Nadbużański OSG

 

​Przelot motolotni na nagraniu z kamery termowizyjnej:

 

 

 

 

  • zrzucone paczki z nielegalnym towarem
    zrzucone paczki z nielegalnym towarem
  • jedna z paczek
    jedna z paczek
  • zawartość paczki - papierosy bez polskich znaków akcyzy
    zawartość paczki - papierosy bez polskich znaków akcyzy
do góry