Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymano dwóch mężczyzn poszukiwanych ENA - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano dwóch mężczyzn poszukiwanych ENA

Ewelina Szczepańska
17.07.2017

14 lipca, na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze SG zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania przez niemiecki wymiar sprawiedliwości.

Pierwszego z poszukiwanych zatrzymano przy próbie wyjazdu z Polski na Ukrainę. Kontroler, w trakcie sprawdzania dokumentów mężczyzny,  na podstawie dostępnych baz danych potwierdził, że 41-letni mężczyzna od 11 lat był poszukiwany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości. Cudzoziemiec był ścigany za rozbój z użyciem broni palnej.

W tym samym czasie do Polski wjeżdżał 39-letniego obywatel Ukrainy, którego również ścigał niemiecki wymiar sprawiedliwości. Cudzoziemiec był podejrzewany o współudział w uprowadzeniu osoby.

Obaj mężczyźni, decyzją sądu zostali aresztowani na dwa miesiące w celu ekstradycji do Niemiec .

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

zdj. Bieszczadzki OSG

 
do góry