Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zmienili nazwiska, by podstępem przekroczyć granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zmienili nazwiska, by podstępem przekroczyć granicę

Autor : Magdalena Tomaszewska
05.05.2017

Na drogowym przejściu granicznym w Bezledach funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch obywateli Rosji, którzy figurowali w bazach danych jako osoby niepożądane na terytorium państw strefy Schengen. Cudzoziemcy zmienili swoje dane personalne, by z nowym paszportem i wizą wjechać do Polski.

Wczoraj, 4 maja 2017 r., w godzinach wieczornych do odprawy granicznej stawił się 36-letni mężczyzna, który okazał do kontroli rosyjski paszport i litewską wizę Schengen. Podczas weryfikacji dokumentów funkcjonariusze ustalili, że Rosjanin zmienił nazwisko i w ten sposób otrzymał nowy paszport i wizę. Mężczyzna został zatrzymany.

Podobna sytuacja miała miejsce dzisiaj. Funkcjonariusze SG zatrzymali 33-letniego Rosjanina, który również przedstawił do kontroli rosyjski paszport z litewską wizą Schengen. Okazało się, że cudzoziemiec już dwukrotnie zmieniał swoje imię i nazwisko.

Obaj zatrzymani przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 3 lata oraz karze grzywny. Rosjanie otrzymali również decyzje o unieważnieniu wizy i odmowę wjazdu na terytorium RP.

do góry