Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej 19 Mołdawian próbowało nielegalnie przekroczyć granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

19 Mołdawian próbowało nielegalnie przekroczyć granicę

Autor : Ewa Gajewska
17.02.2017

W środę (15 lutego) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Korczowej zatrzymali 19 obywateli Mołdawii, którzy podstępem próbowali przekroczyć granicę polsko–ukraińską.

Na przejście graniczne w Korczowej cudzoziemcy przyjechali dwoma busami. Funkcjonariuszom SG do kontroli granicznej przedstawili tzw. paszporty tymczasowe, wydawane w konsulatach w przypadku utraty dokumentu podróży i umożliwiające legalny powrót do kraju. W paszportach tymczasowych nie ma informacji o wcześniejszym przekraczaniu granicy.

Funkcjonariusze z Grupy ds. Cudzoziemców PSG w Korczowej ustalili, że dokumenty zostały wyłudzone, ponieważ Mołdawianie przeterminowali swój pobyt na terenie Unii Europejskiej. Dalsze wyjaśnienia złożone przez obywateli Mołdawii potwierdziły, że pracowali nielegalnie na terenie Niemiec. Aby unikać odpowiedzialności karnej za przeterminowany pobyt zniszczyli stare paszporty i wyrobili sobie nowe dokumenty podróży.

Cudzoziemcy otrzymali mandaty karne oraz decyzje zobowiązujące ich do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren Polski przez okres 1 roku.

To  już kolejna w ciągu ostatnich dni tego typu próba uniknięcia odpowiedzialności karnej. Poprzednie zdarzenie miało miejsce tydzień temu również w Korczowej – dwóch obywateli Mołdawii posługując się paszportami tymczasowymi próbowało ukryć fakt przeterminowania pobytu na terenie Unii Europejskiej.

zdj. Bieszczadzki OSG

  • kontrola dokumentów
    kontrola dokumentów
do góry