Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Funkcjonariusze MOSG rozbili grupę przestępczą - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze MOSG rozbili grupę przestępczą

Dorota Bołotowicz
17.02.2017

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się podrabianiem i przerabianiem dokumentów, w tym uprawniających do przekraczania granicy państwowej, rozbili funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego i Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG 14 lutego zatrzymali 5 osób -48-letnią kobietę oraz czterech mężczyzn w wieku od 46 do 70 lat. Podczas przeszukań, w tym miejsc zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono dokumenty, w tym polskie dowody osobiste i prawa jazdy (ponad 170 sztuk), a także komputery, pieczątki, hologramy używane przy zabezpieczaniu dokumentów tożsamości. Jak ustalili śledczy, grupa działała w okresie od połowy 2012 roku do stycznia 2017 roku w Gdańsku.

Podejrzanym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu podrabianie i przerabianie dokumentów celem ich wykorzystania jako autentyczne, w kraju oraz na terenie Unii Europejskiej (Irlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec). Kierowanie grupą przestępczą zarzucono 48-letniej kobiecie.

Jak ustalono część podejrzanych, głównie kierująca grupą, zajmowała się fałszowaniem dokumentów, natomiast część przyjmowaniem zamówień i ich przekazywaniem fałszerzom, wraz ze zdjęciami i danymi, a po realizacji - dostarczaniem dokumentów zamawiającemu. Jeden z podejrzanych pozyskiwał także utracone oryginalne dokumenty.

Fałszowanie dokumentów polegało na przerabianiu oryginalnych, bądź też ich podrabianiu na wzór oryginalnych. W ten sposób fałszowane były gównie polskie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty, ale także m.in. świadectwa maturalne i dokumenty pojazdów.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i za wyjątkiem kierującej grupą przestępczą podejrzanej, złożyli wyjaśnienia.

Prokuratura skierowała 16.02.2017r. do Sądu wnioski o zastosowanie wobec wszystkich podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd uwzględnił powyższe wnioski stosując areszty wobec 5 podejrzanych.

Przestępstwo polegające na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Przy czym kierowanie taką grupą podlega karze pozbawienia wolności do lat 10.

Podrabianie i przerabianie dokumentów celem ich wykorzystania jako autentyczne zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Przy czym – gdy popełnienie przestępstwa stanowi stałe źródło dochodu lub następuje w zorganizowanej grupie – górna granica ustawowego zagrożenia może zostać zwiększona o połowę.

Fałszowanie dokumentów polegało na przerabianiu oryginalnych bądź też ich podrabianiu na wzór oryginalnych. W ten sposób fałszowane były gównie polskie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty, ale także m.in. świadectwa maturalne, dokumenty pojazdów.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zdjęcia i materiał wideo: Morski OSG

 

 

 

  • ujawnione dokumenty
    ujawnione dokumenty
  • ujawnione dokumenty
    ujawnione dokumenty
  • ujawnione dokumenty
    ujawnione dokumenty
do góry