Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Białorusin z fałszywym łotewskim paszportem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Białorusin z fałszywym łotewskim paszportem

Ewa Gajewska
12.01.2017

10 stycznia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu–Strachowicach zatrzymali obywatela Białorusi, który posługiwał się fałszywym łotewskim dokumentem.

28-letni mężczyzna zgłosił się do odprawy granicznej na wrocławskim lotnisku przed odlotem samolotu do Londynu. Łotewski paszport mężczyzny wzbudził wątpliwości funkcjonariusza SG. Szczegółowe sprawdzenie dokumentu potwierdziło, że paszport nie jest autentyczny. Za posługiwanie się fałszywym dokumentem i usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom, podróżny został zatrzymany.

Funkcjonariusze SG ustalili, że pasażer jest obywatelem Białorusi, który w Polsce mógł przebywać legalnie. Ponieważ celem podróży Białorusina była jednak Wielka Brytania, do której na podstawie posiadanej wizy nie mógł wjechać, mężczyzna postanowił posłużyć się fałszywym dokumentem kraju należącego do Unii Europejskiej.

Białorusin przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i zadeklarował dobrowolne poddanie się karze, której wymiar – po uzgodnieniu z prokuratorem – to siedem miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres dwóch lat oraz zobowiązanie do cyklicznego informowania sądu o przebiegu próby. Oprócz postępowania karnego funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu–Strachowicach przeprowadzili również postępowania administracyjne. Unieważniono posiadaną przez cudzoziemca wizę i zobowiązano obywatela Białorusi do powrotu w terminie 15 dni. Dodatkowo orzeczono zakaz wjazdu do Polski przez okres dwóch lat.

zdj. Nadodrzański OSG

  • kontrola dokumentów
    kontrola dokumentów
do góry